Tarihi

Rami Mehmet Paşa Sıbyan Mektebi

Yapım ve Yenileme

Sıbyan Mektebi, Eyüp Nişancısı’nda ve Nişancı Mustafa Paşa Camii’nin sol tarafındadır. Sağ tarafındaki onyedi basamaklı dik bir merdivenden çıkılan bu fevkani mektebin hiç bir yerinde kitabesi yoktur. Banisi Sadrıazam Rami Mehmed Paşa’dır. Vakfiyesi, 1113 C. evvel (Ekim-1701) tarihli olduğuna göre mektebi bu sıralarda yaptırmıştır.

Mimari Özellikleri

Mekteb, altındaki tonos çatılı dükkanların üzerine oturtulmuş dikdörtgen şeklinde bir yapıdır. Dükkanların sol tarafında Rami Mehmed Paşa’nın mektep ile beraber inşa ettirdiği çeşme vardır. Mekteb, iki sıra tuğla ve bir sıra kesme taştan inşa olunmuştur. Cadde tarafında dört, sağ tarafında bir, sol tarafında ise iki penceresi vardır. Arka tarafı Camiye bitişiktir. Kirpi saçaklı olan yapı ahşap çatılı ve kiremit döşelidir. Mektep, Cumhuriyet devrinde, biraz ileride Çinili Çeşme Sokağı’ndaki bir ahşap binaya taşınmıştır. Daha sonra Zahireci Sokağı Balıkhane Nazırı Ali Rıza Bey’in Konağı denilen büyük konağa taşındı.

1930 yılında bu konağın yerine şimdiki, Eyüpsultan Nişancı Mustafa Paşa İlk Okulu yaptırıldı. Mektep restore edilerek çocuk kütüphanesi haline getirilmiştir. Bu mektebin yerinde başka bir okulun bulunduğu ve Rami Paşa’nın burada okuduğu söylenmektedir. Hali hazırda alt kat dernek lokali üstkat ise kütüphane ve son cemaat yeri olarak kullanılmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]
Yoluyla
Rami Mehmet Paşa

Admin

Gördüklerimizi gezilerimizi paylaşalım. Siz de gelin aramıza... Haydi üye olun ve paylaşın gittiğiniz yerleri...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu