Güzergahi

Güzergahi Üye-Kullanıcı Rolleri ve Yetkileri;

Yönetici


Editör


Yazar


İçerik Sağlayıcı


Abone

Yönetici: Normal WordPress kurulumunda, Yönetici, yani admin en güçlü kullanıcı rolüdür. Yönetici rolüne sahip kullanıcılar yeni yayın ekleyebilir, sitedeki herhangi bir kullanıcının yayınlarını düzenleyebilir ve hatta bu yayınları silebilir.

Eklenti, tema yükleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir. En önemlisi bir yönetici kullanıcısı, siteye yeni kullanıcılar ekleyebilir, mevcut kullanıcılarla ilgili bilgileri şifreleriyle birlikte değiştirebilir ve herhangi bir kullanıcıyı silebilir.

Evet diğer yöneticiler de !

Bu rol temelinde site sahipleri için ayrılmıştır ve WordPress sitenizin tam kontrolünü sağlar. Çok kullanıcılı bir WordPress sitesiniz var ise, kimi yönetici olarak atadığınıza çok dikkat etmeniz gerekir.

Editör: WordPress’deki editör rolüne sahip kullanıcılar, sitenizin içerik bölümleri üzerinde tam kontrole sahiptir.

Başkaları tarafından yazılanları da içeren bir WordPress sitesinde yayın ekleyebilir, bunları düzenleyebilir, yayınlayabilir ve silebilir.

Bir editör kullanıcısı aynı zamanda yorumları denetleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir. Tabii Editörlerin site ayarlarınızı değiştirme, eklentileri ve temaları kurma veya yeni kullanıcılar ekleme gibi izinleri yoktur.

Yazar: Adından da anlaşılacağı üzere, yazar rolündeki kullanıcılar kendi yazılarını yazabilir, düzenleyebilir ve yayınlayabilir. Ayrıca, yayınlansa bile kendi yayınlarını silebilir.

Yazı yazarken yazarlar kategoriler oluşturamaz, ancak mevcut kategoriler arasından seçim yapabilirler. Öte yandan, yayınlarına etiket ekleyebilirler ( Bkz: WordPress kategori ve etiket farkı )

Yazarlar, incelemeyi bekleyenleri de dahil tüm yorumları görüntüleyebilir, ancak kendi yazısı haricindeki yazılara yapılan yorumları onaylayamaz veya silemez.

Ayarlara, eklentilere veya temalara erişimi yoktur. Bu nedenle, bir yayın yaptıklarında kendi yayınlarını silmek dışında, bir sitede oldukça düşük riskli bir kullanıcı rolleri vardır.

İçerik Sağlayıcı: İçerik sağlayıcılar yeni yayınlar ekleyebilir, kendi yayınlarını düzenleyebilir, ancak kendi yazılarını yayıml ayamazlar. Yazı yazarken yeni kategoriler oluşturamazlar. Ancak, yayınlarına etiket ekleyebilirler.

İçerik sağlayıcı bir kişinin en büyük dezavantajı ise, dosya yükleyememesidir (diğer bir deyişle kendi yazılarına resim ekleyemezler.)

İçerik sağlayıcı bir kullanıcı cevaplanması bekleyen yorumları bile görüntüleyemez, yorumları onaylayamaz veya silemezler.

Ayarlara, eklentilere veya tema ayarlarına erişimi yoktur, bu nedenle sitenizdeki ayarları hiç bir şekilde değiştiremezler.

Kısaca; İçerik eklemesi yapar, kendi profilini düzenler, Paralosunu değiştirebilir, Genişletilmiş profilden kişi (Avatar ekler) fotoğrafını ekleyebilir, Kişi avatar (Profil resmi) değiştirebilir, Profildeki tüm bilgilerini değiştirebilir, Görsel ekleyemez içeriği medaratör denetler, uygun ise yayınlar, İçerik ile ilgili görselleri Medaratöre gönderir, medaratör eklemeleri yapar.

Abone: Abone kullanıcı rolündeki kullanıcılar WordPress sitenize giriş yapabilir ve kullanıcı profillerini güncelleyebilir.

İstedikleri takdirde şifrelerini de değiştirebilirler. WordPress yönetici alanınızda yazı yazamaz, yorumlara bakamaz veya başka bir şey yapamazlar.

Peki bu kullanıcı rolü ne işe yarar ? Neden var ?

Bu kullanıcı rolü, bir mesajı okuyup yorum yapmadan önce kullanıcıların oturum açmasını zorunlu tuttuğunuz, yani üyeliği zorunlu tuttuğunuz koşullarda kullanılır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Admin

Gördüklerimizi gezilerimizi paylaşalım. Siz de gelin aramıza... Haydi üye olun ve paylaşın gittiğiniz yerleri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu