Gezgin ve Seyyah

Gezgin – Seyyah, Güzergah, Rota?

Gezgin Kime Denir?

Gezmek, tanımak, görmek, dinlenmek amacıyla geziye çıkan (kimse), seyyah.

Çok gezen, çok gezi yapan kimse

Gezgin olanın amacı gezip, farklı kültürleri görmek ve coğrafyaları tanımaktır. Kendileri seyyah, gezgin ya da gezici olarak da tanımlanabilir.

Gezgin kelimesi, gezmeyi, görmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven kişileri niteleyen bir kelimedir.

Gezgin Ne Demek?

Gezgin, görmek, tanımak, seyyah, gezen, gezmen anlamlarında sıkça kullanılan Türkçe bir sözcüktür. Bu kelime, iki heceden ve altı harften meydana gelir.

Gezgin Ne Anlama Gelir?

Gezgin, gezmeyi kendine iş edinen, kültürel farkları ve coğrafyaları merak edenlere denir. Bu kişilerin amaçları kültürleri ve yeni yerler keşfederek, genel kültürlerini daha da geliştirmektir.

Gezgin Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı

Gezgin kelimesinin TDK anlamı, görmek, tanımak, dinlenmek, gezmek amacı ile geziye çıkan şeklinde görülür. Aynı zamanda bu kelime, halk arasında yerli ve yabancı turistler için de sıkça kullanılıyor. Bu nedenle de anlamı sıkça merak ediliyor. Dünyanın her tarafında gezginler bulunur. Gezgin kelimesinin sözlük anlamı ise; gezmek, görmek, tanımak, dinlenmek amacı ile geziye çıkan bir (kimse), seyyah demektir. Gezgin kelimesi, pek çok kaynakta geçen kelimeler arasında yer alıyor. Bu kelime, gezmeyi seven ve bunu kendine iş edinen bir kimse anlamına da geliyor.

Gezgin, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan gezgin kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre farklı anlamları olan gezgin kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Gezgin kelimesi ne demek, TDK’ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için sabah.com.tr doğru adres! Peki, gezgin kelimesi ne demek, TDK’ye göre anlamı nedir? Gezgin kelimesinin kökeni ne, gezgin kelimesinin kaç anlamı var?

Bildiğiniz gibi seyyah Arapça kökenli bir kelime ve Türkçe’ deki karşılığı gezgin. Yani aslında bu iki kelimeyi aynı şey için kullanıyoruz

Gezginin kelime anlamını hepimiz biliyoruz zaten kelimeye bakınca hemen söyleyeceğimiz birşey. Sözlük anlamı çok gezen kişi. Peki her çok gezen sizce gezgin mi?

Gezgin Kimdir? Kime Gezgin Denir?

Yolda yaşadıklarım, öğrendiklerim, hissettiklerim ve diğer gezgin arkadaşlarım ile konuştuğumuz ortak tanımlardan yola çıkarak bildiğim birşey var ki;

– Aslında hepimizin kullandığı bir cümle ‘Ben …. yılında dünyaya geldim’ Evet! Dünyaya geldim. İçinde bulunduğum dünya nasıl bir yer? diye meraklarına eninde sonunda yenik düşerler

– Din, dil, ırk kavramları ile ilgili ayırımları yoktur. Kültürleri ve yaşamları tanımak, öğrenmek isterler.

-Çok okurlar ve araştırırlar ama gözleri ile görmeden, yaşamadan asla anlam yüklemezler. Çünkü bütünün bir parçası olan görmeyi ve duymayı da isterler.

– Her gezgin dünyanın ve doğanın iyi bir koruyucusudur. Nesilden nesile bu doğa mucizelerinin, kültür miraslarının akmasını isterler. Onları dünyanın her hangi bir yerinde gönüllü işlerinde çalışırken veya bu konuda sürekli paylaşım yapmaya çalışırken bulursanız sakın şaşırmayın.

– Gezerken girdikleri hiç bir şehre şöyle bir bakıp çıkmazlar. Evet turistik ve en önemli gezilecek yerler hep listelerindedir. Ama daha çok sokakların arasında kaybolmayı, halkın içinde olmayı severler. Onların gelenek göreneklerini öğrenmek, günlük yaşamları hakkında bilgi edinmek yolda olmanın en keyifli kısımlarındandır.

– Her yerde kalabilirler. Bir gün hosteldeyken bir gün hotelde başka bir gün kampta hatta diğer birgün otobüste ya da havalimanında uyurken bulabilirsiniz bir gezgini. Çünkü ceplerindeki parayı son kuruşuna kadar yolda olmak ve yeni yerler görebilmek için harcamaya çalışırlar.

– Bir yere gitmeden önce bir çok konuda hazırlıklıdırlar. Yanlarında götürecekler şeylerden ülke hakkında genel bilgilere kadar.

– Evet yola çıkarken bir rotaları vardır ama tüm hatları ile detaylı olmayan. Çünkü bilirler ki rotaları çizip yola çıktıklarında, yerel halktan veya yoldaki diğer gezginlerden araştırdıklarında bulamadıkları, bilmedikleri başka yerleri duyacaklar. Ve rotalarında her daim eklemeler ve çıkartmalar olacak. Kısacası rotası olan rotasız gezginlerdir.

– Gezgin olmak bir tutku gibi olur artık. Yeni dinleri, ırkları, kültürleri tanımak, yaşamların içinde kaybolmak en sevdikleri, vazgeçilmez şeylerden biri haline gelir ve genelde hep yolda olmak isterler

– Yolda olmak zaman içerisinde birçok yetenekleri de farkında olmadan beraberinde getirip bazı kişiliksel özelliklerin değişimini de iyi yönde sağlar.

Daha sakin bir yapıları vardır. Yolda başına birçok şeyin gelebileceğini tahmin eder ve genelde buna hazırlıklı olur. Heran bir iyi ya da kötü bir süpriz ile karşılabilir. Otobüs saatinde kalkmadı, yolda kaldı, kalacak yer bulamadı, yaptığı rezervasyonlar iptal oldu….gibi birçok konuda sinirlenip söylenmek yerine daha sakin kalmayı başarırlar.

Daha hızlı ve pratik düşünebilirler. Yolda yaşadıkları, gördükleri ve öğrendikleri sayesinde daha hızlı çözüm üretebilirler.

Yolda beklentileri çok yüksek değildir. Görmek istedikleri bir yerin ne kadar okuyup araştırsalarda beklenenden farklı olabileceğini veya kendileri farklı düşünebileceklerini bilirler. Bu nedenle, görmek için gittikleri birşey için hayal kırıklığına uğramak yerine orada farklı ve yeni neler var diye bakarlar.

Daha fazla empati kurabilirler.

Yabancı bir dilin önemini bilirler ama bu dillerini bilmedikleri bir ülkeye gitmedikleri anlamanına gelmez. Beden dillerini iyi kullanırlar. Yazarak ya da çizerek bir şekilde dertlerini anlatabilirler.

Arkadaş canlısı, sosyallerdir. Sadece sokaklarda dolaşmak değil orada yaşayan insanlar ile daha çok konuşmak ve paylaşmak isterler. Kaldıkları yerlerde kendileri gibi yolda olan kişiler ile hemen kaynaşabilirler.

Paylaşımcıdırlar. Bilgiye paylaştıkça mutlu olurlar. Öğrendiklerini anlatmak, aktarmak isterler. Kendisi gibi yolda olan kişiler ile yemeğini suyunu, ihtiyaç olabilecek birçok şeyi paylaşırlar.

Yardımseverlerdir. Öğrenmenin ve paylaşmanın önemini bildikleri gibi aynı zamanda yardım sever ve duyarlıdırlar.
Hayata daha pozitif bakarlar. Genelde onları gülümserken bulursunuz

– Peki sizce bir gezgin aynı zamanda gurme olabilir mi? Gurme nedir? Fransız kökenli bu kelime lezzeti keşfetmiş damak tadını bilen kişi demek. Belki bizim bullandığımız anlamda gurme değiller ama her fırsatta yöresel yemekleri yemekten tadlarını öğrenmekten vazgeçmezler. Bu konuda daha meraklı olanlar yemeklerin içinde neler olduğundan nasıl yapıldığına kadar bilgiye sahiptir. Bir ülkenin farklı bölgelerinde aynı yemeklerin tadına bakarlar. Bunun için pahalı restorantlara gitmelerine gerek var mı sizce?

1,5 yıl önce bu kadar şeyi çok fazla görmeden anlamadan önce ben gezgin miyim? Gezgin olabilir miyim diye sorular sormuştum. Bugün onlara dönüp baktığımda gezgin olmak yolunda ilk adımlara ait olduğunu anlıyorum.

(Siyahat. tan) Seyahat eden, dolaşan, gezen. Turist, yolcu.

Seyyah Ne Demek?

Seyyah kelimesi Türkçe’de “çok seyahat eden, gezgin” anlamına gelir.

Arapça syḥ kökünden gelen sayyāḥ سيّاح z “çok seyahat eden, gezgin” sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için seyahat maddesine bakınız.

Seyyah kelimesi tarihte bilinen ilk kez Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) eserinde yer almıştır.

Seyyah kelimesi Türkçe’de “Gezgin, turist.” anlamına gelir.

Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Seyyah kelime kökenini göstermek için

Farsça ( < Arapça ) sayrān سيران “gezinti”. Türkçeye has görünen “görme, bir görüntüyü izleme” anlamı için seyir maddesine bakınız.

Güzergah

Türk Dil Kurumu’ndaki Anlamı Nedir?

Türkçe içinde yer alan güzergah kelimesi yabancı kökenli bir kelimeyi ifade etmektedir. Bununla birlikte güzergah kelimesi Türkçe dili içerisinde oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Güzergah kelimesi esas olarak Farsça kökenli bir kelimedir. Bu durumdan dolayı Türkçe içerisine de Farsça dilinden geçmiştir. Güzergah kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu içerisinde üç tane olmaktadır. Bu üç anlam kullanıldığı cümleye göre değişmektedir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde güzergah kelimesinin anlamları şu şekilde olmaktadır:

Yol üstü uğranılacak olan, geçilecek yer, Yol boyu, yol süresince Geçek, çok geçilen yer, şeklinde sıralanmaktadır.

Rota:

Bir uçağın ya da geminin bir yolculukta izleyeceği, önceden belirlenmiş yol.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Admin

Gördüklerimizi gezilerimizi paylaşalım. Siz de gelin aramıza... Haydi üye olun ve paylaşın gittiğiniz yerleri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu