TarihiYer - Mekan

Gazi Süleyman Paşa Camii, Vize – Kırklareli

Gazi Süleyman Paşa Camii veya Küçük Ayasofya, Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunan bir camidir. Roma İmparatoru I. Justinianus döneminde inşa edilen 6’ncı yüzyılda bazilika tarzında kilise olarak inşa edilmiş, 15’inci yüzyılda Vize’nin kesin bir şekilde Osmanlı egemeliğine geçtikten sonra camiye çevrildiği düşünülmektedir.

Caminin yapısı Ayasofya ve Aya İrini’ye benzetilmektedir. Cami, 2007’de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.

Caminin Vizeli Meryem’in kabrine ev sahipliği yapması onu Hristiyanlar için de cazibe merkezi haline getirmektedir. Efsaneye göre Meryem, 800’lü yıllarda İstanbul’a göçen Ermeni asilzadesinin kızıdır ve Vize’deki bir komutanı olan Nikeforos ile evlendirilmiştir. Ancak Meryem, Nikeforos’un sefere gittiği sırada hizmetçisiyle ilişkisi olduğu iftirasına uğramış, kocası tarafından dövülerek öldürülmüştür ve bu kilisenin bahçesine gömülmüştür. Ancak Meryem’in cesedi aylar geçmesine rağmen çürümemiştir. Nikeforos’un rüyasına giren Meryem, kendisi için bir şapel yaptırmasını ister. Meryem’in naaşı, yaptırılan bu şapele nakledilir. Ancak, kocasının ölümünün ardından Meryem’in cesedi çocukları tarafından tekrar Küçük Ayasofya’ya nakledilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Enver Başar

Sonradan olma gezgin.... Bir de kendini seyyah zannediyor... Haziran 2023 ayına kadar Test yayındayız... Gezgin ve Seyyahlara Sosyal medya hariçinde Web sitesi alanında yer açma derdindeyiz. Hem sosyal medyadan hem web üzerinden takipcilerini artırmak ve Türkiye'nin En Geniş kapsamlı ve en güncel web Sitesi olmak tek amaçımızdır. Tabi ki tüm kullanıcılarımıza en etkin Gezi sitesini sunabilmektir dileğimiz....

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu